Prizmatik Hava Kanalları Teknik Bilgiler

Prizmatik kanallarda diğer kanal tiplerine göre maksimum sızdırmazlık sağlamaktadır. Kanal birleşim yerlerinde hava kayıplarını neredeyse sıfıra indiren özel silikon kullanılan fabrikasyon hava kanalları son teknoloji ile donatılmış fabrikamızda üretilmektedir. Kanal, dirsek, şekilli parçalar ve diğer tüm branşmanların malzemesi EN 10142, imalatı TS-EN 1505’e uygun olarak üretilmektedir. Özel profilden imal edilen flanşlar, kanal’a punta kaynağı ile sabitlenmektedir. Flanşlar arasında antibakteriyel mastik kullanılmaktadır.
 • Prizmatik Hava Kanalı Teknik Özellikleri

  • Mukavemet oranı diğerlerine göre daha fazladır.
  • Uzun ömürlü ve daha dayanıklıdır.
  • Galvaniz, paslanmaz, alüminyum ve DKP sacdan üretimi yapılmaktadır.
  • Elektrostatik fırın boya ile istenen renge boyanabilmektedir.
  • Hızlı ve kaliteli üretim yapılmaktadır.
 • Prizmatik Hava Kanalının Avantajları

  • Bilgisayar kontrolünde tasarım.
  • İşçilikte ortaya çıkabilecek hatalar en aza indirgenmesi.
  • Estetik açıdan güzel bir görünüme sahiptir.
  • Maksimum seviyede sızdırmazlık.
  • Kaliteli üretim.
  • Düşük maliyet.
  • Montaj kolaylığı.
 • Sistem Hakkında

  Dikdörtgen kanallar ve aksamlardan oluşan bir üretim gaması sunmaktayız. Katalog PN-EN 1505:2001 (Düz Kare Profili Metal Havalandırma Kanal ve Bağlantıları) standardına ve burada belirtilen tüm standartlara uygun ebatlara sahip olan dikdörtgen kanallar ve bağlantıları içermektedir. Havalandırma boru ve bağlantılarının alanı DIN 18379 (Alman İnşaat Sözleşme Prosedürleri: Kısım C: İnşaat İşleri İçin Genel Teknik Şartnameler – Oda Havalandırma Sistemleri) standardına göre ölçülmektedir. Düşük ve orta basınçlı bina havalandırma ve klima sistemlerinde kullanılmaktadırlar. Paslanmaz çelik veya alüminyum borular ve bağlantılar paslanmaya karşı daha yüksek korumanın gerekli olduğu durumlarda talep üzerine de ayrıca üretilebilirler. Ayrıca çizimlerinize dayalı olarak katalogda yer almayan özel bağlantı parçaları da sunulmaktadır.

 • Ebatlar

  Düz boru ve bağlantılarının tanımlanmasında ve hesaplanmasında geleneksel olarak kullanılan nominal ebat, a ve b taraflarından iç ebatlarına eşit olup, a görünür taraftır. (bakınız şekil 1). Geçiş bağlantısının küçük ucunun yan uzunlukları c ve d olarak tanımlanmakta olup, c görünür taraftır. L ebadı düz borunun kullanılabilir uzunluğunu temsil etmektedir. Örneğin boru sisteminin tüm uzunluğunu etkileyen ebat I ebadı bağlantı parçasının kullanılabilir uzunluğunu etkileyen ebat. I ebadı düz borunun kullanılabilir uzunluğunu temsil etmektedir. Örneğin boru sisteminin tüm uzunluğunu etkileyen ebat.

 • Hava Geçirmezlik

  Havalandırma boruları PN-B-76001 (Havalandırma Boruları – Hava Geçirmezlik, Gereksinimler ve Test) ile PN-EN 1507 (Bina Havalandırması – Düz Dikdörtgen Havalandırma Boru ve Bağlantı Parçaları – Boru Dayanımı ve Hava geçirmezlik Gereksinimleri) standartlarında tanımlanan şekildeki gibi iki geçirmezlik sınıfı olarak üretilmektedir: geçirmezlik sınıfı A: normal tipik tasarımlar için ve geçirmezlik sınıfı B: daha yüksek hava geçirmezlik özelliği olan tasarımlar için.

 • Tasarım

  Dikdörtgen kanallar ve bağlantı parçaları, kaynaklı veya klipsli olmak üzere, kaydırmalı ve geçirmeli bağlantılarla donatılmıştır. Boru ve bağlantı parçaları düşük ve orta basınç varsiyonları olarak mevcuttur (minimum negatif basınç / maksimum aşırı basınç): *Tasarım sınıfı N (düşük basınç tasarımı): standart bir tasarım olup -400 Pa’dan +1.000 Pa’ya kadar değişiklik göstermektedir. *Tasarım sınıfı S (orta basınç tasarımı): -1.000 Pa ile 2.500 Pa arasıdır.
  Sapmalar ve metal levha kalınlığı aşağıdaki kriterlere dayalı olarak seçilmektedirler:
  *Düz borunun daha uzun yanının uzunluğu
  *Bağlantı parçasının bağlantı kesitinin en uzun yanının uunluğu
  Tabloda bireysel ebatlar için izin verilen sapma değerleri ve minimum metal levha kalınlıkları verilmiştir.

 • Tolerans ve Sapmalar

  Düz borular için L uzunluk toleransı ±0.005L olup açı toleransı ise ±2°dir. A,b,c,d,e ve f değerlerinden sapmalar 0 ile -4mm arasında değişiklik göstermektedir. Çapraz alanların eşleştirilmesini, Ac, hidrolik çapı dh, eşit çapı de ve metre başına boru alanını A içeren boru ebatları tablo 3’de verilmiştir.

 • Etiketleme

  KARSAC ürünleri inşaat sanayisinin B işaretiyle birlikte tedarik edilmekte olup, ürün kodları bu katalogda yer alan teknik spefikasyonlara uygundur.
  Dikdörtgen boru ve bağlantı parçaları aşağıdaki hijyen sertifikalarına sahiptirler.
  a) HK/B/1652/03/2007 – Alüminyum levhadan yapılmış olanlar için
  b) HK/B/1652/01/2007 – Galvanizli veya paslanmaz levhadan yapılmış olanlar için

 • Tablo 3

  Boru Ebatları ve PN-EN 1505 standardında belirtilen değerler (Düz Dikdörtgen Metal Levhalı Havalandırma Boruları ve Bağlantı Parçaları).

  Ürününün kesit bölgesi a ve b kenarlarının uzunluklarının çarpılmasıyla elde edilen alandır.

  Hidrolik çap: dikdörtgen boruyla alakalı olarak, basınç kaybının benzer hava akış oranları ve sürtünme faktörleri için aynı olan yuvarlak bir borunun çapıdır.

  Formül dh=2 x a x b / a + b
  Denk çap: Dikdörtgen boruyla alakalı olarak, basınç kaybının benzer hava akış oranları ve sürtünme faktörleri için aynı olan yuvarlak bir borunun çapıdır.

 • Sertlik

  Diktörtgen borular ve bağlantı parçaları metal levhalarının çapraz ondülasyonu aracılığıya daha da sert bir hale getirilir. Ek olarak, borulara şekil 2’de gösterildiği gibi galvanizli sertleştirme çubuklarıyla sertleştirilir. Havalandırma borularının sertlik derecesinin nasıl artırılacağı tablo 4’de gösterilmiştir.

 • Tablo 4

  Sertleştirme çubuklarıyla havalandırma borularının sertliğinin artırılması.
  Büküm yerleri döner vanalarda PNEN 1505 standardına (Düz Dikdörtgen Metal Levhalı Havalandırma Boruları ve Bağlantı Parçaları) belirtildiği gibi sertleştirmektedirler. Büküm yerleri (dirsekler) düşük akış oranlara /basınçlara ve daha küçük taraf uzunluklarına < 400mm sahip olan sistemler için önerilmektedir. Döner vanalar açısı <45° şeklindeki dirsekler için gerekli değildir. Döner vanaların nasıl ayarlanacağı tablo 5 ve şekil 3’te gösterilmiştir.


 • Havalandırma Boru Alanı

  Diktörtgen havalandırma borularının alanı DIN 18379 standardına uygun olarak ölçülmektedir. (Alman İnşaat Sözleşme Prosedürleri. Kısım C: İnşaat İşleri için Genel Teknik Şartnameler – Oda Havalandırma Sistemleri). Alan olarak 1.0 m²’den az olan borular 1.0 m² alanı olan bağlantı parçaları olarak tanımlanmaktadır. Alan olarak 1.0 m²’den az olan bağlantı parçaları 1.0 m² alanı olan bağlantı parçaları olarak tanımlanmaktadır.

 • Bağlantılar

  Havalandırma boruları PN-B-760012 standardına (Metal Levha Havalandırma Ekipmanı, Boru ve Bağlantı Parçalarının Bağlanması) belirtilen şekildeki gibi birleştirilmektedir. Metal levhalı birleştirme profili ve köşeli montaj çerçeveleri havalandırma borularını boru sisteminin dikdörtgen parçalarıyla birleştirmek için kullanılmaktadır. Profil ebadı ilgili yanın uzunluğuna bağlıdır. Montaj çerçevelerinin dikdörtgen boru ve bağlantı parçalarıyla birlikte nasıl kullanılacağı tablo 6’da gösterilmiştir.

 • Tablo 5

  Standart galvanizli metal levhalı tasarımlarda montaj çerçevelerinin havalandırma boru ve bağlantı parçalarıyla birlikte nasıl kullanılacağı gösterilmiştir. Köşeler ve kapalı profiller modelleme /şekillendirme harcıyla kapatılır. Paslanmaz çelik montaj çerçeve ve köşeleri genel olarak paslanmaz profil boru ve bağlantılar için kullanılırken alüminyum montaj çerçeveleri ve köşeleri ise alüminyum boru ve bağlantı parçaları için kullanılmaktadır.

 • Tablo 6

  PN-EN 1505 standardında (Düz Dikdörtgen Metal Levhalı Havalandırma Boruları ve Bağlantı Parçaları) belirtildiği gibi döner vanalar gösterilmiştir.

Copyright 2022 Karsac | All Rights Reserved | Created by BWorks